EVLİLİK LİSTESİ

DAVETİYE SEÇİMİNİN ÖNEMİ VE GİZLİ TARİHİ

1600’lü yıllarda, düğün davetiyeleri yerine gazete ilanı veriyorlardı. 1642’lere gelindiğinde artık gazete ilanlarından, davetiyeye geçiş gerçekleşmişti, Ludwig Von Siegen’nin metal plakalı gravür’ü keşfi ile zenginler için özel davetiye hazırlanmaya başlamış oldu.

Günümüzdeki halinden oldukça farklı olan davetiyeler, oldukça maharet istiyordu, oyma ustaları tarafından el yazısı ile metale oyuluyor sonra bu plakalar davetiyeye basılmak için kullanılıyordu. Günümüzde bazı davetiyelerde görebileceğiniz, bir ince tabaka aslında bu günlerden gelmekte, o zamanki kullanım amacı baskıda kullanılan gravür’ün diğer tarafı kirletmesini engellemekti. Şimdi ise davetiyelerde tasarımın bir parçası olarak duruyor.

Gelinlik kadar zor değil midir davetiye seçmek, nereden başlanacak, nasıl şekillenecek, bu yazımızda size bir kaç ip ucu sorusu ile yardımcı olmayı hedefliyoruz;

Davetiyenizin düğünün konseptinin ilk parçası olduğunu biliyormusunuz? Davetliler ilk önce onunla karşılaşarak hayalleriniz ve planlarınız ile ilgili bir fikir ediniyorlar. Yani davetiye sadece yeri, günü ve saati göstermez tarzınız hakkında da ipucu sunar, bu sebeple önce konseptinizi düşünün.

Konseptinizin en önemli parçası olan renkler burada öne çıkıyor, gelin çiçeğinizden, saçlarınıza yerleştireceğiniz taçınızdan, masalardaki renklere kadar, davetiyeniz bunların bir kolajı olmalı, o yüzden ikinci adım, konsepten sonra renklerin içine dalın.

Davetiye seçilirken, dikkatimizden kaçan en önemli ayrıntılardan biri ölçüsüdür, büyüklüğü ne olmalı, burda size tavsiyemiz ölçüler yerine kartları elinize alarak inceleyin hangi ölçü size daha güzel ve kullanışlı gelecek, unutmayın davetiye, davetlileriniz için hep saklayacakları bir anı olacaktır.

Davetiyenizin temel amacı, davetlilere adres ve telefon bilgisini ulaştırmaktır. Tasarım içine boğulup bu ayrıntıyı atlamayın. Üçüncü olan bu önemli adım da tasarımınızın bir parçası olmalı, davet mekanı, kolay bulunan bir yer ise basit bir adres yeterli iken, zorlanacak misafirler için içine QR kodlu bir barkot ile konum gönderebilir, veya kroki için bir minik not kağıdı kullanabilirsiniz.

Davetiyeniz hazır, peki ne zaman yollanmalı işte en önemli adımdan dördüncü adım davetiyeler misafirlere en geç 5 hafta kala yollanmalıdır, ama unutmayın son haftaya girdiğimizde sizden minik bir hatırlatma telefonu almaları hoşlarına gidecektir, veya Facebook üzerinden oluşturacağınız etkinlik’te buna yardımcı olacaktır.

Beşinci adımda, davetli isimlerinin davetiyelere işlenmesidir, burada iki seçenek düşünebilirsiniz; kaligrafi ustası biri ile anlaşıp özel bir imza atabilirsiniz veya sizin kendi el yazınız ile hazırlanabilir. Böylece her davetli sizin onu beklediğinizi buradan hissedecektir.

Tüm hakları evliliklistesi.com’a aittir.